دسته: سیاسی

گروه استان‌ها: اگرچه ایجاد نهاد مردمی شورا طی پنج دوره قبلی از مطالبات عمومی و مردمی بود اینک این نهاد مدنی و شورایی به دغدغه فراروی مردم مبدل شده است.

قانونگذار کاهش سلیقه‌های فردی و استفاده از خرد جمعی برای توسعه را هدف اصلی شوراها عنوان کرده است اما بررسی عملکرد نهاد شورایی در مازندران نشان می‌دهد که برخی از آن‌ها ابزاری برای نیل به هدف‌های شخصی بوده‌اند و سو استفاده از آن تا جایی پیش رفته که برخی از مردم نبودن شورا را بهتر از بودن آن عنوان می‌کنند.

شورای دوره پنجم در مازندران از حاشیه ساز و خبرسازترین شوراها بوده است، یک شورا در شهر نزدیک به مردم استان به جرم مسائل اخلاقی از حدنصاب خارج می‌شود و شورایی دیگر به جرم شهرفروشی و تخلفات گسترده مالی پایش به محکمه عدالت کشیده می‌شود.

مردم مذهبی و ولایتمدار مازندران در ماه‌های پایانی از عمر پنجمین دوره شورا از نهادهای نظارتی، امنیتی و قضائی خواستار رسیدگی به تخلفات گسترده نهاد شورایی و شهرداری‌ها در مناطق مختلف مازندران شده‌اند و این مطالبه به خواسته عمومی در استان تبدیل شده است.

شورای شهر ساری

۹ عضو شورای شهر ساری با آرای مردمی وارد عرصه نهاد مردمی شدند و در ماه‌های اخیر تاکنون پنج عضو این شورا دستگیر و بازداشت شده‌اند. بررسی پرونده پرماجرای شهرداری و شورای شهر ساری از چندسال قبل روز میز دستگاه قضا قرار گرفته و تخلفات ریز و درشت این نهاد نقل محافل‌های مختلف شده است. برخی شهرفروشی و صدور پروانه‌های ساختمانی غیرمجاز را مطرح می‌کنند و عده‌ای نیز واگذاری پروژه‌ها بدون تشریفات اداری و برگزاری مزایده و مناقصه به افراد خاص و نزدیکان شورا و صاحب منصبان در شهرداری را بخشی از تخلفات عنوان می‌کنند و شنیده‌ها حاکی از تشکیل پرونده‌های قطور به ارزش چهار هزار میلیارد تومانی است.

از شورای شهر ساری به غرب مازندران هم برویم، آسمان همین رنگ است و در شهری کوچک، در سلمانشهر از توابع شهرستان عباس آباد، گسترده‌ترین تخلف شهری ثبت می‌شود و هشت تن از کارکنان شهرداری و اعضای شورای شهر توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر و روزانه زندان می‌شوند.

مردم چه می‌گویند

محمد مسلمی از شهروندان مرکز استان مازندران که شهر فروشی و صدور تراکم‌های بدون مجوز غیرقانونی خاطرش را مکدر کرده است، می‌گوید: رسیدگی به تخلفات شهرداری و شوراها خواست خانواده‌های مذهبی و ولایتمدار استان است و از دستگاه قضائی و امنیتی تقاضا داریم به این تخلفات رسیدگی کنند.

وی با اظهار اینکه در حالی که مردم عادی برای گرفتن پروانه ساخت یک یا دو طبقه با مشکلات عدیده قانونی مواجه هستند اما برخی نزدیکان شورا و صاحب منصبان شهرداری به راحتی با دور زدن قانون و اعمال تبصره‌های مختلف صاحب برج‌های چندطبقه در کوچه‌های تنگ و باریک می‌شوند، خواستار رسیدگی نهادهای نظارتی و قضائی به تخلفات شهری و شورایی شد.

حال روز شوراها و دهیاری‌های مازندران هم خوش نیست و با حساب سرانگشتی می‌توان عمق تخلفات را در مناطق روستایی به نظاره نشست، ساخت و سازهای بی رویه و غیرقانونی در مزارع و محدوده‌های خارج از بافت روستایی بخشی از هجمه‌هایی است که بعضی از سو استفاده کننده از ابزار شورایی در روستاها به آن دامن زده است.

ساخت و سازهای بی رویه و غیرقانونی در مزارع و محدوده‌های خارج از بافت روستایی بخشی از هجمه‌هایی است که بعضی از سو استفاده کننده از ابزار شورایی در روستاها به آن دامن زده است

اسدی ساکن یکی از روستاهای غرب مازندران است که سال‌های برای گرفتن مجوز یک خانه روستایی در محدوده نزدیک به بافت روستا سرگردان ادارات مختلف است، می‌گوید: در دل شالیزارها ویلاهای بی قواره سبز شده و متخلفان با پرداخت پول و به اصطلاح جریمه ماده ۹۹ تیشه به ریشه گندمزارها و شالیزارها زده شده است.

وی با بیان اینکه متأسفانه برخی از اعضای شورا و دهیاران بنگاه دار شده‌اند، ادامه داد: در حال حاضر برای هر خرید و فروش باید یک درصد حق معامله به حساب دهیاران و شوراها واریز شود و معلوم نیست چرا این وجوه به حساب شخصی اعضای شورا پرداخت می‌شود و هزینه کرد این مبالغ هنگفت برای عمران و آبادی شفاف و روشن نیست.

تخلفات گسترده رخ داده در برخی از شوراها از جمله شورای ساری، این نهاد مردمی را از حدنصاب انداخته است و با دستگیری پنج عضو شورا از ۹ عضو، شورای شهر ساری دیگر حق تشکیل جلسه را ندارد و عملاً این نهاد مردم منحل شده است.

محمد کریمی دادستان ساری با تأیید خبر دستگیری پنجمین عضو شورای شهر ساری درباره جرایم مالی شهرداری اظهار داشت: امروز پنجمین عضو شورای شهر ساری دستگیر شده است.

وی با اظهار اینکه پرونده افراد دستگیری شده درباره جرایم صورت گرفته در شورا و شهرداری در دادسرا تشکیل شده است، افزود: با دستگیری پنج نفر از ۹ عضو شورا، شورای شهر ساری از نصاب افتاده و نمی‌تواند تشکیل جلسه دهد و تصمیم‌گیری درباره فعالیت این شورا بر عهده قانون است.

پیش از این بیش از ۱۰ تن از مدیران سابق و کارمندان شهرداری ساری نیز درباره تخلفات مالی این نهاد دستگیر شده‌اند.

پرونده تخلف در شهرداری و شورای شهر ساری از چند ماه گذشته روی میز دادستانی و دستگاه قضائی قرار گرفته است و احتمال اینکه این پرونده در دادگاه جرایم اقتصادی و اخلالگران رسیدگی شود، دور از انتظار نیست.

حجت الاسلام محمدصادق اکبری رئیس کل دادگستری مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره احتمال انحلال شورای شهر ساری گفت: باید قانون شوراها را بررسی کنیم، همچنین تکلیف نهایی افراد این پرونده مشخص شود اما آنچه که مشخص هست اینکه این پرونده با قاطعیت، سرعت و قاطعیت توسط ضابطان در حال بررسی است.

حجت الاسلام اکبری با اشاره به اینکه دادگاه رسیدگی به جرایم اخلال گران اقتصادی با تأخیر در سال جاری تشکیل شده است، افزود: پرونده‌هایی که قابلیت رسیدگی در این شعبه را داشته باشند مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و از جمله پرونده‌هایی که شرایط رسیدگی در این دادگاه را داراست، مربوط به شهرداری ساری است.

وی گفت: در حال حاضر دو پرونده برای رسیدگی در دادگاه جرایم اقتصادی و اخلال گران ثبت شده است.

در شهرداری ساری علاوه بر پنج عضو شورا ۱۰ تن از مدیران سابق و کارکنان حوزه مالی این نهاد دستگیر شده‌اند.

دستگیری هشت تن از کارکنان و عوامل اصلی باند فساد مالی در سلمانشهر با ۵۰ فقره تخلف ساختمانی، تضییع بیش از ۸۰ میلیارد تومان حقوق بیت‌المال، دریافت و پرداخت رشوه‌های میلیاردی، جعل و صدور پروانه‌های ساخت و ساز غیرمجاز از جمله تخلفات ثبت شده در حوزه نهادی مردمی و شورا است.

برکناری شهردار کیاسر با حکم قضائی، شورای حاشیه ساز بابل و دستگیری برخی از اعضا و بروز تخلفات در برخی دیگر از شوراها و شهرداری‌های مازندران این سوال را ایجاد می‌کند که چرا بعضی از اعضای شورا از هدف اولیه خود دور شده‌اند و به کجا چنین شتابان در حرکت هستند؟.

دسته: سیاسی

علی کریمی فیروزجایی نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی  در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور طرح گشایش اقتصادی دولت، گفت: دولت نمی تواند در چارچوب جلسات هماهنگی سران قوا، طرح های ناپخته اقتصادی و غیر قابل توجیه خود را پیش ببرد.

وی با بیان اینکه جلسه هماهنگی اقتصادی سران قوا به معنای قانونگذاری و دور زدن مجلس نیست بلکه هماهنگی برای پیشبرد سریع تر امور کشور در شرایط خاص تحریمی است، ادامه داد: طبق قانون اساسی که مادر قوانین کشور است فقط مجلس شورای اسلامی شان قانونگذاری دارد.

نماینده مردم بابل با تأکید بر لزوم پایبندی دولت به اجرای مصوبات مجلس، اضافه کرد: در شرایط حساس کنونی که مسائل اقتصادی و فرهنگی در اولویت امور قرار دارند، دولت باید بیش از گذشته تابع قوانین و الزامات قانونی باشد تا روند اعتلای کشور با آسیب مواجه نشود.

کریمی فیروزجایی با انتقاد از هجمه برخی از عناصر سیاسی و رسانه ای در قبال قانونگرایی مجلس، خاطرنشان کرد: خادمان انقلابی مردم در مجلس شورای اسلامی  به هیچ وجه تحت تأثیر هجمه های وارده قرار نمی گیرند و از مصالح پایدار نظام و انقلاب عدول نخواهند کرد.

دبیر کل جامعه اسلامی فرهنگیان کشور نقش مجلس را در تحقق اهداف محوری انقلاب کلیدی دانست و افزود: اهتمام اصلی نمایندگان مجلس ریل گذاری برای دولت در مسیر بالندگی و شکوفایی اقتصادی و فرهنگی کشور است.

این نماینده مجلس ضرورت هم افزایی و تعامل رویکردی در پیشبرد فعالیت‌های سه قوه را یادآور شد و افزود: در هیچ برهه ای روند پیشبرد قانون در کشور متوقف نخواهد شد . با وجود چشمه جوشان و کارآمد  ولایت فقیه درکشور، بن بست در نظام اسلامی معنا ندارد‌.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش شبانه روزی کمیسیون‌های اقتصادی مجلس برای جمع بندی طرح‌های راهگشا و اثربخش اظهار داشت: ظرف روزهای آینده اخبار خوبی درمجلس در خصوص  تحولات اقتصادی کشور به گوش مردم خواهد رسید.

انتهای پیام/

دسته: سیاسی

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم، سردار عراقی زاده رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح و جمعی از فرماندهان ارشد بهداشت و درمان نیروهای مسلح با حضور در سازمان پدافند غیرعامل کشور از دستاوردهای عملیاتی و اقدامات فناوری محور قرارگاه پدافند زیستی کشور در تشخیص و مهار تهدیدات نوین بازدید به عمل آوردند.

 

هدف از این بازدید؛ آشنایی با سامانه GIS سازمان دامپزشکی کشور بود که با حمایت‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور تولید شده و در اختیار این سازمان قرار گرفته و در تمام کشور در حال بهره‌برداری است.

همچنین سامانه رصد و پایش تهدیدات  قرارگاه پدافند زیستی کشور که براساس نظام مراقبت زیستی تولید شده است و در زمینه شناسایی بیماری‌ها از جمله بیماری‌های واگیر، حوادث و ... از طراحی قابل توجهی برخوردار است مورد بازدید فرماندهان ارشد بهداشت و درمان نیروهای مسلح قرار گرفت.

آشنایی با سامانه شبیه‌ساز تهدیدات زیستی و سامانه تصمیم‌یار تصمیمات مدیریت تهدیدات زیستی نیز از دیگر برنامه‌های این بازدید بود.

فرماندهان ارشد بهداشت و درمان نیروهای مسلح ضمن تقدیر از تلاش‌های قرارگاه پدافند زیستی کشور در تولید سامانه‌های یاد شده در جمع بندی این برنامه مقرر کردند زمینه همکاری بیشتر برای بهره‌برداری از این سامانه‌ها در نیروهای مسلح فراهم شود.

گفتنی است در سال های اخیر سازمان پدافند غیرعامل کشور در راستای ارتقای آمادگی ها و تاب آوری ملی در برابر تهدیدات نوین، تلاش کرده است با استفاده از فناوری ها نوین بومی الگوهای مدرنی از تشخیص تهدید و اقدامات مقابله ای را بسط و توسعه داده و در اختیار مسئولان اجرایی کشور قرار دهد.

انتهای پیام/

دسته: سیاسی

 

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم ، سید سلمان سامانی معاون هماهنگی و سخنگوی وزارت کشور، در یک رشته توئیت اعلام کرد:  ادعای خلاف واقعِ تعیین جدولی به عنوان محل های اقامت اجباری محکومین دادگاه ها از سوی وزارت کشور، این روزها مجددا در فضای مجازی مطرح شده است.

در ادامه این توئیت آمده است: پیش از این در 30 دی ماه 1397 وزارت کشور با انتشار یک یادداشت رسانه ای اینگونه ادعاها را بی اساس بر شمرده و مطلقاً رد کرده است. علت هم روشن است؛ بر اساس قانون مجازات اسلامی مصوب 1392، وزارت کشور هیچگونه نقشی در زمینه تعیین نقاط اقامت اجباری محکومین ندارد.

سخنگوی وزارت کشور تصریح کرده است: آیین نامه مربوط به اقامت اجباری صرفاً توسط وزارت دادگستری تهیه و به تصویب رئیس قوه قضاییه می‌رسد.

سامانی افزوده است: بعلاوه  در قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، هیچ منطقه از پیش تعیین شده ای برای اقامت اجباری محکومین (به اصطلاح تبعیدی) وجود ندارد. قضات دادگاه ها به تشخیص خود و بر اساس ملاک هایی همچون نوع جرم، حساسیت و تأثیرگذاری جرم، شخصیت و سوابق مجرم و دیگر شاخص ها، محل اقامت اجباری اینگونه محکومین را مشخص می کنند.

انتهای پیام/

دسته: سیاسی

آیت الله سید احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه تحریف زمینه‌ساز تحریم است، اظهار داشت: تحریف ایجاد تغییر در گفتار، نوشتار و اخبار و خارج کردن آنها از واقعیت برای به انحراف کشاندن افکار عمومی است.

وی با بیان اینکه تحریف در دو وجه معنوی و لفظی فعالیت می‌کند، تصریح کرد: قرآن کریم در آیه 75 سوره بقره نسبت به تحریف‌ یهود در زمان پیامبر (ص) هشدار داده و می‌فرماید: «وَقَدْ كَانَ فَرِیقٌ مِنْهُمْ یَسْمَعُونَ كَلَامَ اللَّهِ ثُمَّ یُحَرِّفُونَهُ» و یا اینکه در جای دیگر از «یُحَرِّفُونَ الْكَلِمَ عَنْ مَوَاضِعِهِ» سخن می‌گوید؛ یعنی یهود در زمان پیامبر(ص) نیز برای مقابله با مکتب اسلام از حربه تحریف بهره می‌گرفت.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری با تصریح اینکه دشمنان انقلاب اسلامی ایران هم از آغاز پیروزی انقلاب عنصر تحریف را علیه این نظام و انقلاب به خدمت گرفتند، گفت: در سال‌های اخیر که تحریم‌های ظالمانه آمریکایی اوج بیشتری پیدا کرده، تحریف هم گسترده‌تر شده تا مقاومت این مردم را بشکند.

خاتمی افزود: ملت ایران با نشاط است و این را در اجتماعات قبل از شیوع ویروس کرونا و در نمازهای جمعه، راهپیمایی‌ها و انتخابات برای جهان نمایش گذاشت و اینکه دشمنان ملت را خسته نشان می‌دهند، یک تحریف و برای این است که خودشان خسته‌اند.

سخنگوی هیئت رئیسه خبرگان رهبری تأکید کرد: ملت ایران، ملتی عاشورایی و ذلت‌ناپذیر است. منطق این مردم «هیهات من‌الذله» است، لذا کسانی که خود واداده‌ و ذلت‌پذیرند ذلت را تئوریزه کرده و مردم را به نسخه سازش سفارش می‌کنند که هیچگاه جواب نداده و نمی‌دهد.

خاتمی با تأکید براینکه ملت ایران چهل سال اول انقلاب را با مقاومت گذرانده و چهل سال دوم را نیز با مقاومت پیروزمندانه پشت سر خواهد گذاشت، گفت: این ملت از رهگذر مقاومت عزت و استقلال را برای خود و نسل‌های بعد فراهم می‌آورد.

وی با خطاب قرار دادن نخبگان، آگاهان و اندیشمندان افزود: اصل بصیرت تحریف دشمنان را برملا کرده و حقایق کشور را نشان دهند.

خاتمی اضافه کرد: مسئولان پیشرفت‌های کشور را برای مردم تبیین کنند که نمونه‌های آن فراوان است.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: مسئولان و دست‌اندرکاران کشور هم موفقیت‌ها را در عمل نشان دهند و نشاط کاری خود را برای ملت ایران و دنیا به نمایش بگذارند.

انتهای پیام/

آخرین اخبار (2)