سرنوشت دولتها و ملتها ، جنگها ، شکستها و پیروزیها ، همه و همه با قلم خبرنگاران رقم میخورد

 

سید محمد کاظم نژاد مدیر دفتر روابط عمومی روابط عمومی شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان گفت: سرنوشت دولتها و ملتها ، جنگها ، شکستها و پیروزیها ، همه و همه با قلم خبرنگاران رقم میخورد.

متن کامل صحبتهای سید محمد کاظم نژاد مدیر دفتر روابط عمومی در جلسه تهیه گزارش خبری بمناسبت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان را در زیر مطالعه می فرمائید. 

 بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از مؤلفه­های کلیدی سرمایه اجتماعی، اعتماد است که تئوری­های سرمایه اجتماعی به دلیل تأثیری که اعتماد بر جامعه مدنی و دموکراسی دارد، تأکید ویژه­ای بر آن می­کنند

از منظر دانشمندان حوزه رسانه ، تأثیرات رسانه ها در سه حوزه تقسیم بندی می شود:

 1. تأثیر رسانه ها بر شناخت و ادراک انسان ها؛
 2. تأثیر رسانه ها بر تغییر عقیده و ارزش ها؛
 3. تأثیر رسانه ها بر تغییر رفتارها.

 

بنابر این تلاش رسانه ها برتغییر فرهنگ و فرهنگ پذیری مخاطبان  است و تلاش میکنند  با

 • اندیشه پردازی
 • ارزش گذاری
 • هنجارسازی
 • نمادسازی
 • جامعه پذیری
 • الگوسازی و نوآوری رفتاری

در دستیابی به یک جامعه آرمانی نقش آفرینی کنند.

 رسانه ها و روابط عمومی ها  با  چشمان بیدار و بینا ، گوش شنوا ، زبان گویا وهوش سرشار و  قدرت تحلیل و پردازش داده ها  مکمل هم در انعکاس واقعیت های جامعه هستند هر دو تلاش میکنند بجای امید کاذب و واهی ، امید صادق را در جامعه نهادینه کنند  و من هرچند کمتر از دوماه در حوزه روابط عمومی در خدمت شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان هستم اما  اصلی ترین ماموریت خویش را تعامل با رسانه ها قراردادم و خود را نه در کسوت روابط عمومی بلکه در جایگاه رسانه ای میبینم .

همیشه بر این باور بودم و هستم که دنیای هزاره سوم دنیای رسانه هاست و امروز سرنوشت دولتها و ملتها ، جنگها ، شکستها و پیروزیها ، موفقیت ها و ناکامیها وهمه و همه با قلم خبرنگاران و دریچه دوربین خبرگزاریها رقم میخورد.

این موضوع حرف من نیست بلکه امروز نظریه پردازان اجتماعی ، دانشمندان علوم سیاسی و صاحبنظران مدیریت بر جایگاه رسانه در پیشبرد اهداف جامعه بشری یا به انزوا کشاندن ملتها و دولتها تاکید دارند .

و متاسفانه  بخش عمده رسانه ها در چنگ قدرتها قرار دارند و دریچه  دوربین آنها و نوشتار تحلیلگران آنها  نقش مظلوم و ظالم را عوض میکنند ملتهای مظلوم در چنگ استبداد و استعمار را انسانهای بی فرهنگ ، مداخله جوی جنگ طلب و قدرتهای فاسد مداخله گر و ظالم  را حکومتهای صلح طلب  جلوه میدهند  اما بحمدالله  امروز خبرنگاران و اصحاب رسانه ما  در جمهوری اسلامی ، فرهیختگانی هستند که رسالت خویش را بیان دستاوردها و حمایت از مظلوم و پیگیری حقوق مردم و انعکاس حقیقت در جامعه هستند . از این جهت خدا را شاکریم  .

دوستان عزیز  روابط عمومی شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان  با چهار هدف استراتژیک و راهبردی :

 • تحکیم و تقویت ارتباطات و اطلاع رسانی به شرکای استراتژیک
 • انتشار آمار و اطلاعات معتبر مبتنی بر اصول شفافیت ، صداقت و حرفه ای گری
 • استقرار نظام مسئولیت پذیری اجتماعی با رویکرد بسط و توسعه اخلاق کسب و کار
 • توسعه و بهبود مستمر تعامل با ذینفعان و رسانه ها  به منظور همگرائی و هم افزائی و انعکاس فعالیتها و اقدامات اجرائی

تمامی تلاش خود را منعطف به انعکاس صادقانه موفقیت ها و دستاوردهای سازمان و کارکنان میداند .

اعتقاد راسخ داریم پل ارتباطی میان مدیران و کارکنان سازمان هستیم و تلاش خواهیم کرد مدیران و کارکنان در یک ارتباط دوسویه ، همسو و همراه و همدل در قالب یک تیم کاملا قوی و منسجم برای دستیابی به آرمان شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان که همانا تامین برق مطمئن و پایدار هست با چشم انداز اینکه در آسمان صنعت برق کشور پر فروغ ترین ستاره خدمت باشیم دست پیدا کنیم کما اینکه من باورم این هست که این شعار عینیت پیدا کرده است. نگاهی که به کارنامه این شرکت و توضیحاتی که جناب اقای مهندس افضلی خواهند داد مبین و مصدق ادعای من هست.

 از طرف دیگر روابط عمومی برق منطقه ای مازندران و گلستان ذی نفعان را شریک راهبردی سازمانش میداند و در جایگاهی برابر سعی میکند منعکس کننده واقعی و بدون روتوش آنها به مدیران سازمان و پیگیری کننده مطالبات بحق آنان باشد .

سعی نمیکنیم با پاسخهای غیر واقعی و بروکراسیهای چند لایه ای برای اقناع و یا فرار از پاسخگوئی تلاش کنیم واقعیتها را صادقانه بیان میکینم ، مگر در مواردی که حسب ضرورت و ابلاغ مراجع بالادستی اطلاعاتی محرمانه باشند و اجازه انتشار آنرا نداشته باشیم.

بنابر این  تلاش میکینم دو بال قوی و نیرومندی باشیم  که در  ارتفاع مطلوب و فاصله دقیقی پرواز کنیم تا  مشکلات ، حوادث ، عملکردها  و موفقیتهای مدیران  متخصص و مجرب و کارکنان توانمند و متعهد شرکت را بنحو مطلوب و شایسته و قدری با اغراق بلحاظ ایجاد امید و نشاط در جامعه منعکس نماییم.