آشنایی با درختان جالب بائوباب

آشنایی با درختان جالب بائوباب
ادانسونیا دیجیتاتا (Adansonia digitata) یا بائوباب (Baobab) درخت عجیب و غریبی است که در مناطق محدودی از آفریقا و استرالیا رشد می‌کند. این درخت تنها در مناطق کم ارتفاع می‌روید. درخت بائوباب را با نام درخت وارونه نیز می‌شناسند، زیرا هنگامی که برگ این درختان می‌ریزد، نمای جالبی ایجاد می‌شود، گویی درخت وارونه روی زمین قرار گرفته است و ریشه‌های آن رو به آسمان است.
درختان بائوباب می‌توانند بسیار عظیم‌الجثه شوند. ارتفاع آن‌ها بین ۵ تا ۳۰ متر خواهد بود و قطر تنه‌ی آن‌ها نیز حدود ۷ تا ۱۱ متر می‌شود. بزرگ‌ترین درخت زنده‌ی بائوباب دنیا، در استان لیمپوپو (Limpopo) آفریقای جنوبی قرار دارد. در آخرین اندازهگیری انجام شده، محیط پیرامون این درخت ۴۷ متر بود. قطر درونی آن نیز به صورت تخمینی ۱۵/۹ متر است. اخیرا تنه‌ی این درخت به دو بخش تقسیم شده و ممکن است لقب تنومندترین درخت بائوباب به درختی در سان لند (Sunland) آفریقای جنوبی تعلق بگیرد. درخت یاد شده ۱۰/۶۴ متر قطر دارد و محیطش ۳۳/۴ متر است. مشهور است درختان بائوباب هزاران سال قدمت دارند.
درختان بائوباب به شدت مورد توجه مردم آفریقا هستند، زیرا تمامی قسمت‌های این درخت برای مصارف گوناگون استفاده می‌شود. علاوه بر اینکه درختان بائوباب منبع مهمی برای تولید الوار محسوب می‌شوند، گاهی تنه‌ی این درختان را بومیان خالی کرده و درون درخت را به‌عنوان انبار بذر و دانه‌ها، پناهگاه یا محل ذخیره‌ی آب مورد استفاده قرار می‌دهند. گاهی تنه‌ی توخالی درخت به‌عنوان تابوت مردگان نیز به‌کار می‌رود.

از پوست درخت نیز محصولات ارزشمندی تولید می‌شود. محصولاتی نظیر تور صیادی، کیسه، طناب و لباس همگی از پوست درخت بائوباب ساخته می‌شوند. همچنین نوعی ادویه‌ی خاص نیز از پوست درخت به دست می‌آید. برگ درخت به‌عنوان سبزی خوراکی استفاده می‌شود یا از خشک شده‌ی آن به‌عنوان آرد برای خمیر نان استفاده می‌کنند. میوه‌ی درخت نیز خوردنی است و محلی‌ها برای مصرف خودشان یا حیوانات از آن استفاده می‌کنند. مردمان بومی از ترکیب پالپ میوه‌ها و آب، نوشیدنی خوشمزه‌ای درست می‌کنند که طعمی شبیه به لیموناد دارد. دانه‌های گیاه منبعی غنی از ویتامین C است. معمولا محلی‌ها این دانه‌ها را درون غذا مصرف می‌کنند. از بخش‌های مختلف درخت بائوباب می‌توان محصولاتی نظیر صابون، چسب، گردنبند و پارچه تولید کرد.
 

ذخیره آب

 
این درخت تا ۱۲۰ هزار لیتر آب را در تنه خود برای تحمل شرایط بی آبی ذخیره می‌کند و برگریزان دارد.