پاکستان؛ فرار فعال زنان بعد از انتقاد از ارتش

پاکستان؛ فرار فعال زنان بعد از انتقاد از ارتش

یک فعال حقوق زنان پاکستانی  پس از انتقاد از ارتش این کشور مبنی بر آزار و اذیت ده‌ها زن سر از آمریکا درآورد.

به گزارش عصر ایران به نقل از "فاکس ‌نیوز"، "گلالی اسماعیل"  -فعال حقوق بشر پاکستانی- با وجود ممنوع الخروج بودن از سوی مقامات پاکستان به نیویورک رفته و با خواهرش زندگی می‌کند. او در سال گذشته بارها بازداشت شده و اینک خواستار پناهندگی سیاسی از آمریکاست. 

او به خبرگزاری فرانسه گفت: اگر بازداشت و شکنجه‌ها در زندان ادامه می‌یافت برای همیشه ساکت می‌شدم.

وی پس از انتقاد از سوء استفاده‌های صورت گرفته توسط مقامات ارتش پاکستان در تحت فشار قرار گرفت.

گلالی اسماعیل در این باره اعلام کرد: عملکرد ارتش پاکستان در حذف شبه‌نظامیان در نزدیکی مرز افغانستان منجر به اذیت و آزار زنان شده است.

این فعال حقوق بشر 32 ساله به خبرگزاری فرانسه گفت: ده‌ها زن در مراجعه به ما آزار و اذیت جنسی را گزارش داده و از تکرار آن سخن گفتند. وی افزود: این عمل به شکلی سیستماتیک رخ داده و در طول سال‌ها تکرار شده است.

به گفته این فعال حقوق زمان، زمانی که یک مرد به پا می‌خیزد در برابر ظلم دولت ایستادگی می‌کند، اما زمانی که یک زن به پا می‌خیزد در تمام سطوح با ظلم می‌جگند. او با نُرم‌های فرهنگی، پدرسالاری و ظلم‌های اجتماعی مبارزه می‌کند.

 گلالی اسماعیل در نوجوانی سازمان "دختران آگاه" را برای توانمندسازی زنان و دفاع از حقوق برابر زنان جوان، قدرتمند کردن آنها در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی در کشورش تاسیس کرد.

بی‌بی‌سی نیز در این باره شرایط وی در پاکستان نوشت: اسماعیل از اکتبر 2018 تا کنون 3 بار زندانی شده است. آخرین بار او به دلیل اعتراض به مقامات دولت در پی تجاوز و قتل دختری  10 ساله در ماه "می" بازداشت شد. در آن زمان مقامات پاکستان او را به تشویش اذهان عمومی  و ایجاد خشونت علیه مقامات دولت متهم کردند.

محمد اسماعیل پدر گلالی در این باره به بی‌بی‌سی گفت: 6 پرونده علیه گلالی در دادگاه های پاکستان تشکیل شده و وی به دلیل نگرانی از امنیت  خود از کشور گریخته است.

گلالی نیز در این خصوص اظهار کرد: ماه‌های گذشته بسیار وحشتناک بود. من تهدید شده و آزار دیده‌ام و بسیار خوش شانسم که زنده‌ام.